Kawy płockie Herbaty sezonowe

Herbata czarna

W związku z popularnością herbaty czarnej, tak u nas, jak i w większości krajów zachodnich, jej produkcja odbywa się obecnie w wielu zakątkach świata. Za jej kolebkę uważa się Chiny i nadal znaleźć tam można jedne z najlepszych odmian tej herbaty. Dużą popularnością cieszą się herbaty z prowincji Yunnan, o dojrzałym, mocnym smaku. Dzięki działalności Brytyjczyków, których herbata czarna wyjątkowo mocno zachwyciła, możemy cieszyć się naparami przyrządzonymi z liści rosnących na subkontynencie indyjskim (Cejlon, Assam) i w Himalajach (Darjeeling, Nepal), w Afryce (Kenia, Tanzania, Rwanda).

Czarna herbata ma na ogół mocniejszy smak niż inne herbaty. Wszystkie cztery rodzaje (ulung, żółta, zielona, biała) wytwarza się z liści krzewu (lub małego drzewa) Camellia sinensis, z jednej z dwóch głównych odmian tego gatunku – chińskiej odmiany drobnolistnej (C. sinensis var. sinensis), stosowanej do większości innych rodzajów herbat oraz odmianę assamską o dużych liściach (C. sinensis var. assamica), która była tradycyjnie używana głównie do produkcji czarnej herbaty. Wszystkie te naturalne czynniki mają wpływ na finalny smak herbaty.

Herbata czarna, to herbata o liściach poddanych pełnej oksydacji (są one w pełni utlenione – ściemniałe). Często spotkać się można z określeniem, że herbaty czarne, to herbaty “fermentowane”, jednak ten termin nie do końca jest zgodny z procesami, jakie mają miejsce podczas ich wytwarzania. Kolejna ciekawostka jest taka, że w klasycznej chińskiej nomenklaturze herbaty czarne, to tak naprawdę czerwone, i wcale nie pomaga to początkującym herbaciarzom w orientacji w bogatym świecie herbat.

Zarówno zielona, jak i czarna herbata pochodzą z tej samej rośliny. Do produkcji herbaty czarnej wykorzystuje się różne części krzewu herbacianego, jednak większość powstaje z liści już rozwiniętych. Po zebraniu, liście rozkładane są na dużych stołach, gdzie tracą nadmiar wody, po to, by stały się miękkie i delikatne, co pomaga w ich późniejszym krojeniu. W procesie krojenia uwalniane są enzymy i następuje utlenienie herbaty. W przypadku czarnej herbaty proces ten może trwać do czasu, gdy liście nabiorą brązowej barwy. Potem zostają one podgrzewane, by zatrzymać proces fermentacji. Oksydacja, to proces utleniania enzymatycznego liści. Może zostać przeprowadzona  przemysłowo- za pomocą maszyn, albo ortodoksyjnie- ręcznie. Po całkowitym utlenianiu herbata czarna nabiera charakterystycznej dla swojego gatunku barwy. Znane są także herbaty nie w pełni utlenione. Do takich należy między innymi Darjeeling

Proces powstawania czarnej herbaty składa się z kilku etapów:

  • zbiór liści z krzewów herbacianych
  • więdnięcie
  • skręcanie
  • fermentacja (działanie enzymów na polifenole katechinowe w liściach)
  • suszenie
  • sortowanie liści

Nazwy odmian czarnej herbaty pochodzą głównie od rejonu uprawy, np.:

  • Chiny: herbata Yunnan(Dianhong), miejsce uprawy – prowincja Junnan
  • Indie: herbata Assam, miejsce uprawy – stanAsam
  • Indie: herbata Darjeeling, miejsce uprawy – Dardżyling
  • Sri Lanka: herbata cejlońska, miejsce uprawy: Cejlon

Popularne są mieszanki czarnej herbaty z innymi roślinami, aromatami, wyciągami z ziół i owoców, jak np.: Earl grey tea (z olejkiem z bergamotki).

Sposób parzenia:

Zalewamy liście herbaciane, około 1,5-2 gramów na filiżankę,  wodą o temperaturze 95-98 stopni Celsjusza, czyli zaraz po zagotowaniu. Jej smak jest najbardziej intensywny i wyrazisty. Trzeba jednak uważać z czasem parzenia – aby czarna herbata miała efekt pobudzający, zaparzamy ją przez 2-3 minuty. Herbata parzona przez 5 minut będzie już działać relaksująco.

Pamiętaj!

Herbata bardzo łatwo wchłania obce zapachy. Warto przechowywać ją w zamykanych naczyniach, np. w pojemnikach z nieprzeźroczystego szkła lub z porcelany. Można używać też szczelnych naczyń blaszanych, np. puszek. Wyjątkiem jest pu’er, która potrzebuje dostępu powietrza. Nie powinno się przechowywać herbaty w lodówce lub zamrażarce, bo może to mieć negatywny wpływ na jej smak.

Herbaty czarne dostępne w naszej Herbaciarni w Płocku:

Yunnan Golden, Yunnan Golden Tips, Yunnan Black, Assam Gentleman, Assam Ambaguri, Five o’clock, Wschodniofryzyjska, Kenia Black wielkolistna, Kenia Milima, Kenia Kangaita, Golden Monkey, Black Needle, Czarna Perła, Ceylon Lumbini, Ceylon OP, Darjeeling FTGFOP1 First Flush Darjeeling Himalayan Second Flush.

Klasyczne herbaty czarne aromatyzowane bergamotką czyli Earl Grey  z różnymi dodatkami.

Klasyczna czarna herbata wędzona Lapsang Souchong.

Kilkadziesiąt smaków herbat czarnych, których oferta jest zmienna w zależności od sezonu ( święta, pory roku, uroczystości).