Kawy płockie Herbaty sezonowe

Yerba Mate

YERBA MATE to ostrokrzew paragwajski,  nazwa łacińska ilex paraguariensis. Jest drzewem o wysokości 13 m występującym w Ameryce Południowej, liście są wiecznie zielone. Początkowo herbata Yerba Mate była dzikim drzewem, z którego wysuszonych liści Indianie Guarani robili wywar. Z przybyciem Jezuitów w XVII- XVIII wieku na terytorium Misjones udało się założyć uprawę Yerba Mate z wybranych nasion dziko rosnących drzew. Kroniki kolonizacji mówią, że marynarze hiszpańscy szybko zdali sobie sprawę z wyjątkowych właściwości herbaty Yerba Mate. Picie Yerba Mate rozpowszechniło się wkrótce na całym świecie. Zbiorów dokonuję się ręcznie, co gwarantuje dokładną selekcję liści i pączków. Do produkcji dostarczane są tylko rośliny hodowane, metodami tradycyjnymi, bez stosowania środków chemicznych. Yerba Mate jest dla przeciętnego Argentyńczyka, Paragwajczyka czy Urugwajczyka tym, co herbata dla Anglika.

  • YERBA MATE uznana jest na świecie jako napój przeciwko depresji i zmęczeniu. W dzisiejszych czasach intensywność życia sprawiła, że ludzie muszą być w formie i mieć dużo energii. Żyjąc w dużych miastach narażeni jesteśmy na duże skażenia. Napój ten jest doskonałą ochroną przed negatywnymi wpływami nowoczesnej cywilizacji.
  • Oczyszcza organizm z toksyn- między innymi rakotwórczych metali ciężkich jak kadm, ołów i rtęć.
  • Ponadto, roślina ta zwiększa sprawność umysłową i fizyczną, leczy anemię, wyczerpanie nerwowe, poprawia nastrój w przypadku depresji.
  • Zwalcza skutki niektórych alergii np. kataru siennego. Działa jako środek przeciwreumatyczny.
  • Regeneruje siły w okresie rekonwalescencji.
  •  Poprawia przemianę materii i odbudowuje zniszczone tkanki żołądka i jelit.
  • Yerba Mate jest moczopędna, działa wspomagająco w kuracjach odchudzających.
  •  Liście Yerba Mate zawierają kofeinę w niewielkiej ilości, aby uzyskać ilość kofeiny zawartej w szklance kawy potrzebne jest ok. 100 torebek Yerba Mate. Dlatego też pobudzające działanie herbaty nie pochodzi z kofeiny a mateiny.
  • Yerba Mate posiada właściwie wszystkie witaminy, które są niezbędne człowiekowi do życia, oraz liczne sole mineralne, między innymi: sód, magnez, wapń, żelazo, miedź, potas, krzem, fosforany, siarkę. Zawiera witaminy: A, B, C, E, i B1, B2, H.
  • Wszystkie te składniki sprawiają, że Yerba Mate odgrywa ważną rolę w regeneracji komórek i utrzymuje wysoką sprawność układu nerwowego.

Picie Yerba Mate to nie tylko zaspokajanie pragnienia, ale też ważny codzienny rytuał.

W naszej Herbaciarni w Płocku dostępna Yerba Mate klasyczna i w różnych smakach.