Kawy płockie Herbaty sezonowe

Herbata zielona

Pochodzi z tego samego krzewu co czarna, różni się jedynie sposobem produkcji. Napar przygotowywany jest z liści herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Jej kolebką są południowe Chiny, a obecnie uprawy znajdują się również w innych krajach azjatyckich (np. w Japonii, na Tajwanie, w Indiach), w Afryce i w Ameryce Południowej.  Nie jest poddawana procesowi fermentacji, przez co zachowane zostają jej wartościowe składniki. Różni się również aromatem, a barwa naparu nie jest tak intensywna jak herbaty czarnej. Żeby otrzymać zieloną herbatę, świeżo zebrane liście krzewu herbacianego muszą zostać poddane krótkiemu więdnięciu, podgrzewaniu i suszeniu. Tego typu obróbka najlepiej zachowuje polifenole zawarte w liściach krzewu herbacianego (zawarte w herbacie zielonej) i skutkuje świeżym, naturalnym smakiem.

Dla zdrowia i urody

Właściwości lecznicze zielonej herbaty wykorzystywane są w medycynie chińskiej i japońskiej już od wieków. Dowiedziono, że zawiera ona m.in. witaminy A, B, B2, C oraz wiele minerałów i mikroelementów.

  • chroni przed zawałem serca,
  • łagodnie stymuluje krążenie,
  • zapobiega zwężaniu się naczyń krwionośnych,
  • polifenole zawarte w zielonej herbacie obniżają zdolność odkładania się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych
  • polifenole zawarte w zielonej herbacie osłabiają kancerogenne działanie niektórych związków, dzięki czemu obniża się ryzyko zachorowań na nowotwory
  • wzmacnia zęby i kości,
  • reguluje procesy  trawienne, niweluje uczucie pełności żołądka po zbyt obfitym posiłku
  • zawarte w zielonej herbacie antyoksydanty opóźniają  procesy starzenia

Jasność umysłu i aktywność

Szczególnie docenia się działanie pobudzające i odprężające zielonej herbaty. Popijając ją, łatwiej się skoncentrować, szybciej można się nauczyć tekstu na pamięć. Przyzwyczailiśmy się pobudzać nasz organizm „małą czarną”, która działa co prawda szybko, ale krótko. Zawarta w zielonej herbacie kofeina nie atakuje tak gwałtownie naszego organizmu. Jest to więc idealny napój dla osób, od których wymaga się nieustannej jasności umysłu i aktywności. Nasze zmysły stępione kawą, alkoholem, nikotyną mogą być niezadowolone po pierwszej filiżance. Nie rezygnujmy jednak, a doświadczymy wysublimowanych smaków.

Sposób parzenia

Aby polubić herbatę, najpierw należałoby poznać tajniki jej zaparzania. Woda, którą zaparzamy herbatę, powinna stygnąć po zagotowaniu około 5 minut. Jeżeli herbata ma działać na nas pobudzająco, zaparzamy ją przez 2-3 minuty, jeżeli odprężająco – nieco dłużej (3-8 minut). Następnie napar przelewamy do innego dzbanka, gdyż jeżeli tego nie zrobimy, będzie miał on gorzki smak. Możliwe jest dwu- lub trzykrotne zaparzanie tych samych liści. Herbaciane liście muszą mieć przestrzeń, by „naciągnąć”

Klasyczny sposób parzenia zielonej herbaty polega na tym, że łyżeczkę suszu zalewany 200 ml wody o temperaturze 70–80 stopni. Następnie parzymy herbatę przez 2–3 minuty

Pamiętaj:

Herbata bardzo łatwo wchłania obce zapachy. Warto przechowywać ją w zamykanych naczyniach, np. w pojemnikach z nieprzeźroczystego szkła lub z porcelany. Można używać też szczelnych naczyń blaszanych, np. puszek. Wyjątkiem jest pu’er, która potrzebuje dostępu powietrza. Nie powinno się przechowywać herbaty w lodówce lub zamrażarce, bo może to mieć negatywny wpływ na jej smak.

Herbaty zielone dostępne w naszej Herbaciarni w Płocku:

China Green OP, Yunnan Silver Tips,Sencha China, Sencha Japońska Oryginalna, Genmaicha Japan Style, Bancha Japan Style,  Gunpowder Temple of Hunan, Kokeicha Japan King Mao Feng Green, Assam Green, Lung Ching, Oolong Milky Cream (Milky Tea) oraz smakowe na bazie Sencha China, Yunnan Silver TIPS oraz Gunpowder, zielona+biał+żółta i wiele, wiele innych:)